Μάυρο Χρήμα και Έρωτας
Μάυρο Χρήμα και Έρωτας
Μάυρο Χρήμα και Έρωτας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μάυρο Χρήμα και Έρωτας

Kara Para Ask (Μάυρο Χρήμα και Έρωτας)Τούρκικη Σειρα παραγωγής 2013-2014
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Συνετευξη της Ilkin

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Γιωτα
Φουλ Kara Para Ask
Φουλ Kara Para Ask
Γιωτα


Posts : 164
Join date : 17/10/2014
Age : 32
Location : Αθηνα-Ελλαδα

Συνετευξη της Ilkin Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συνετευξη της Ilkin   Συνετευξη της Ilkin I_icon_minitimeΚυρ Οκτ 19, 2014 12:33 pm

Furkan Söğüt – Televizyon Dizisi

Μετάφραση –Viv.

Κάναμε μια ιδιαίτερη συνέντευξη με τη δημοφιλή ηθοποιό İlkin Tüfekçi που μπήκε στη ζωή μας με την τηλεοπτική σειρά ‘Arka Siradakiler’ και έπειτα έπαιξε σε πολύ πετυχημένες τηλεοπτικές σειρές όπως το ‘Papatyan’ και το ‘Karadayi’.

FS--Κ. İlkin, θα μπορούσατε να πείτε λίγα πράγματα για τον εαυτό σας σε όσους δεν σας γνωρίζουν;

IT~ Γεννήθηκα στην Κωνσταντινούπολη στις 5 Ιουλίου το 1987. Αποφοίτησα από το τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Halic το 2008. Έκτοτε δουλεύω επαγγελματικά σε τηλεοπτικές σειρές και στο θέατρο. Αυτή την εποχή, παίζω στην τηλεοπτική σειρά ‘Kara Para Ask’ και συμμετέχω σε μια θεατρική παράσταση στο Πολιτιστικό Κέντρο Yunus Emre που υπάγεται στα Δημοτικά Θέατρα του Bakirkoy.

FS-- Πότε και πώς ξεκινήσατε να δουλεύετε σ’ αυτό το χώρο;

ΙΤ~ Όσο σπούδαζα στη Δραματική Σχολή, δεν δούλευα σ’ αυτό το χώρο. Ο Musfik Kenter ήταν δάσκαλος μου και ήταν πολύ σημαντικό για μένα να είμαι μαθήτριά του. Για αυτό το λόγο, προτίμησα να επικεντρωθώ στη σχολή μου και διάβαζα πολύ. Μετά την αποφοίτησή μου, ξεκίνησα να δουλεύω σε αυτό το χώρο,πρώτα στην τηλεοπτική σειρά ‘Arka Siralar’ και έπειτα στο ‘Papatyam’ , το ‘Karadayi’ και τώρα στο ‘Kara Para Ask’.

FS-- Σας ενδιέφερε η υποκριτική όταν ήσασταν παιδί;

ΙΤ~ Ήμουν πολύ κοινωνικό παιδί. Έκανα μπαλέτο για πολλά χρόνια, έπειτα γνώρισα το θέατρο και ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά.

FS—Πιθανότατα να έχετε περάσει από πολλές οντισιόν για αρκετές δουλειές. Πώς προετοιμάζεστε για αυτές τις οντισιόν;

ΙΤ~ Αντιθέτως, δεν έχω πάει ποτέ σε οντισιόν. Μου πήραν συνέντευξη για το Κaradayi και μια ώρα μετά μου έδωσαν το ρόλο της Μπαχάρ.

FS—Στις μέρες μας όλοι θέλουν να γίνουν ηθοποιοί και διάσημοι. Για ποιο λόγο νομίζετε ότι συμβαίνει αυτό;

ΙΤ~ Το να είσαι ερωτευμένος με αυτό το επάγγελμα , να το αγαπάς και να έχεις την επιθυμία να το εξασκείς από αγάπη είναι κάτι τελείως διαφορετικό από το να δουλεύεις σ’ αυτό το χώρο για να γίνεις διάσημος. Συνεπώς, είμαι αντίθετη με εκείνους τους ανθρώπους που εξασκούν αυτό το επάγγελμα απλά και μόνο για να γίνουν διάσημοι και επειδή επηρεάζονται από την απήχηση που έχει στον κόσμο. Φυσικά, θα υποστηρίζω πάντα αυτούς που κάνουν αυτό το επάγγελμα επειδή το λατρεύουν.

FS—Τί είδους ρόλο θα θέλατε να υποδυθείτε σε μια ταινία στο μέλλον; 

ΙΤ~ Είναι εκπληκτικό για κάθε ηθοποιό να δίνει ζωή σε διαφορετικούς ρόλους και να ζει μια διαφορετική ζωή κάθε φορά. Για αυτό το λόγο, δεν θα περιοριστώ σε ένα συγκεκριμένο ρόλο. Είμαι πάντα ανοιχτή σε διαφορετικούς ρόλους.

FS—Στην τηλεοπτική σειρά Karadayi ,παραγωγή της εταιρίας Ay Yapim ,υποδυθήκατε ένα ρόλο που αγαπήθηκε από πολλούς ανθρώπους. Φύγατε από τη σειρά στο 39ο επεισόδιο. Φύγατε από τη σειρά επειδή έτσι έγραφε το σενάριο;

ΙΤ~ Ναι, βεβαίως. Η Μπαχάρ ήταν πολύ καλή φίλη του Μαχίρ και της Φεριντέ. Ήταν από τους πιο σημαντικούς χαρακτήρες που θα επηρέαζε με το θάνατό της το Μαχίρ και τη Φεριντέ. Αυτός είναι και ο μοναδικός λόγος. Ακόμα θεωρώ το συνεργείο του Karadayi οικογένειά μου και η Μπαχάρ είναι ακόμα κομμάτι μου.

FS—Το Κaradayi είναι μια από τις πιο δημοφιλείς τηλεοπτικές σειρές στην Τουρκία. Γιατί πιστεύετε ότι οι Τούρκοι αγαπήσανε και αγκαλιάσανε αυτή τη σειρά;

ΙΤ~ Το Karadayi είναι η πρώτη μου αγάπη. Πιστεύω ότι είναι μια πολύ ιδιαίτερη δουλειά. Ο παραγωγός , οι σεναριογράφοι, ο σκηνοθέτης και οι ηθοποιοί κατέβαλαν σοβαρές προσπάθειες για αυτή τη σειρά πριν την παρουσιάσουν στους τηλεθεατές. Για αυτό και οι Τούρκοι αντιλαμβάνονται ότι είναι μια ‘ξεχωριστή δουλειά’ και την αγκαλιάζουν. Και επειδή ήταν μια δουλειά που θα έβρισκε μια θέση στην καρδιά όλων. Και έτσι έγινε.

FS—Ας μιλήσουμε για τη νέα σας τηλεοπτική σειρά το Kara Para Ask. Πώς βρεθήκατε στη σειρά; 

ΙΤ~ Ήταν πολύ δύσκολο για μένα να αφήσω το Karadayi .Λυπήθηκα πολύ. Θα μου ήταν δύσκολο να συνηθίσω στην ιδέα ότι άφηνα πίσω το ρόλο της Μπαχάρ και το συνεργείο. Αλλά δεν έγινε έτσι. Ούτε εγώ άφησα τη Μπαχάρ αλλά ούτε και η Μπαχάρ άφησε εμένα. Το ίδιο συνέβη και με το συνεργείο και τους τηλεθεατές του Karadayi. Κρατάμε πάντα επαφή. Την τελευταία μέρα , άρχισα να στενοχωριέμαι αλλά τότε μου είπαν ότι θα έπαιζα στο Kara Para Ask.Εκείνη η θλίψη ξαφνικά αντικαταστάθηκε από ενθουσιασμό και χαρά.

FS—Υποδύεστε την αστυνομικό Πελίν Σερτέρ στο Kara Para Ask.Τί είδους προεργασία κάνατε για αυτό το ρόλο;

ΙΤ~ Λατρεύω την Πελίν. Είναι ένας ρόλος που δεν έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε στις τηλεοπτικές μας οθόνες. Ομολογώ πως θα ζήλευα αν κάποια άλλη ηθοποιός έπαιζε το ρόλο της Πελίν. Η Πελίν είναι μια σκληρή τύπισσα σ’ έναν ανδροκρατούμενο κόσμο. Οι καλύτεροί της φίλοι είναι όλοι άνδρες. Η ίδια είναι πολύ ειλικρινής, γενναία και θαρραλέα. Πρώτα, επέλεξα τα επίθετα που προσδιορίζουν το χαρακτήρα της και μετά ασχολήθηκα με το ρόλο. Πώς το έκανα; Έκανα μια έρευνα για το πως ζούνε οι αστυνομικοί , πως δουλεύουν , τι είδους δυσκολίες συναντούν και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι γυναίκες αστυνομικοί. Διάβασα αρκετά. Μετά πήγα σε ένα σκοπευτήριο για τις τεχνικές απαιτήσεις του ρόλου. Έμαθα πώς να πυροβολώ με όπλο και όλες τις λεπτομέρειες από τους εκπαιδευτές εκεί.

FS—Δημιουργήσατε μια πολύ πετυχημένη ηρωίδα στο Karadayi.Από τα μηνύματα που σας στέλνουν , βλέπουμε ότι συμβαίνει ακριβώς το ίδιο και με το Kara Para Ask. Πώς το καταφέρατε αυτό;

ΙΤ~ Έχω εκπληκτική χημεία με τους τηλεθεατές. Αυτό είναι πολύ σημαντικό. Ανοίγουμε την καρδιά μας ο ένας στον άλλο. Τους εκτιμώ βαθύτατα .Έχουν μια θέση στην καρδιά μου. Πιστεύω πως τους κάνω πάντα να αισθάνονται ότι είναι σημαντικοί για μένα. Όταν τους πλησιάζεις με ειλικρίνεια και αγάπη , σου την ανταποδίδουν αυτή την αγάπη.Σε αγκαλιάζουν με ιδιαίτερη αγάπη. Και στο δικό μου λεξικό, αυτό ονομάζεται ‘ευτυχία’.

FS—Στο Kara Para Ask ο κάθε ήρωας έχει ένα μυστικό. Στα επόμενα επεισόδια ίσως μάθουμε το μυστικό της Πελίν. Θα είναι μεγάλη έκπληξη για μας;

ΙΤ~ Το Kara Para Ask είναι μια πολύ διαφορετική ιστορία γεμάτη από εκπλήξεις. Αισθάνεσαι τον ίδιο ενθουσιασμό ακόμα και αν την έχεις διαβάσει πολλές φορές. Ο κάθε ήρωας έχει ένα διαφορετικό μυστικό και σε εκπλήσσει διαφορετικά. Κάποιοι από αυτούς βρίσκονται στο κέντρο του βασικού κύκλου ενώ κάποιοι από αυτούς βρίσκονται στους δακτυλίους που περιβάλλουν αυτόν τον κύκλο. Πρέπει να είσαι έτοιμος για εκπλήξεις Είναι πολύ δύσκολο να μαντέψει κανείς από πού θα φύγει η μπάλα για να μπει το γκολ. Είναι γεμάτο ανατροπές και αυτό ελκύει τόσο τους τηλεθεατές όσο και εμάς.

FS—Και στο πλατό; Τα πηγαίνετε καλά με το συνεργείο και τους άλλους ηθοποιούς;

ΙΤ~ Η ατμόσφαιρα στο πλατό είναι εκπληκτική. Όλοι τα πηγαίνουν καλά με όλους. Πιστεύω πως ταιριάζουμε όλοι πάρα πολύ τόσο πίσω από τις κάμερες όσο και μπροστά από αυτές. Η περίοδος της προετοιμασίας μας ήταν πολύ καλή. Είχαμε την ευκαιρία να γνωριστούμε μεταξύ μας και να έρθουμε πιο κοντά ο ένας στον άλλο. Πιστεύω ακόμα ότι έχουμε αρμονική σχέση μεταξύ μας και από αυτή την άποψη είμαι πολύ τυχερή. Το Karadayi ήταν σαν μια μεγάλη οικογένεια ( ακόμα είναι). Τώρα, έχουμε γίνει μια υπέροχη οικογένεια και στο Kara Para Ask. Είμαι πολύ χαρούμενη που δουλεύω με ένα τόσο καλό συνεργείο του οποίου η δουλειά είναι εξαιρετικής ποιότητας και με κάνει να απολαμβάνω και εγώ τη δουλειά μου.

FS—Το Kara Para Ask κάνει πολύ καλά νούμερα τηλεθέασης. Το περιμένατε αυτό;

IT~Λάτρεψα την ιστορία του Kara Para Ask από την πρώτη στιγμή που τη διάβασα. Από τότε πίστευα ότι η σειρά θα είχε επιτυχία .Εξαιτίας των σεναριογράφων μας που ήταν οι αρχιτέκτονες αυτού του ιδιαίτερου κόσμου, του σκηνοθέτη μας που έχτισε αυτόν τον ξεχωριστό κόσμο και τους ηθοποιούς που έδωσαν ζωή σ’ αυτόν τον κόσμο και εξαιτίας της σκληρής δουλειάς και της συνεργασίας τους. Και τώρα είμαι περήφανη γι΄αυτό.
FS—Είναι η δεύτερη φορά που δουλεύετε με την Sema Ergenekon και την Eylem Canpolat. Πώς αισθάνεστε για αυτό;

ΙΤ~ Είναι πολύ σημαντικές για μένα. Θαυμάζω τον τρόπο γραφής τους. Είμαι πολύ τυχερή που υποδύομαι ένα ρόλο που τον έχουν γράψει οι συγκεκριμένες.Νομίζω ότι είναι εκπληκτικό όταν ηθοποιός και σεναριογράφοι μιλάνε την ίδια γλώσσα. Έγραψαν τόσο ωραία το ρόλο στο Karadayi που ήταν απόλαυση για μένα να τον υποδυθώ. Ο κόσμος αγάπησε τη Μπαχάρ και αυτή τράβηξε αρκετά την προσοχή τους. Αν αυτό είναι επιτυχία, τότε εγώ απλά μοιράζομαι την επιτυχία τους. Πάντα το λέω αυτό: γράφουν υπέροχα. Το μόνο που μένει να κάνουμε είναι να περνάμε καλά παίζοντας τους ρόλους τους. Μπορώ να πω το ίδιο και για την Αστυνόμο Πελίν. H Sema Ergenekon και η Eylem Canpolat είναι από αυτούς τους ανθρώπους που είμαι χαρούμενη που υπάρχουν στη ζωή μου.

FS—Κατά τη γνώμη σας, γιατί θα πρέπει οι τηλεθεατές να επιλέξουν το Kara Para Ask αντί μιας οποιαδήποτε άλλης σειράς τις Τετάρτες; Τι είναι αυτό που κάνει το Kara Para Ask διαφορετικό από τις άλλες σειρές;

ΙΤ~ Δεν μπορείς να περιγράψεις το Kara Para Ask, μπορείς μόνο να το παρακολουθήσεις.

FS—Έχετε πολύ στενή σχέση με τους θαυμαστές σας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Έχετε κάτι να τους πείτε;

ΙΤ~ Αποτελούν προτεραιότητά μου. Χρησιμοποιώ τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης για να επικοινωνώ μαζί τους και να μπορούν και αυτοί να με πλησιάσουν εύκολα. Υποθέτω πως έχω πετύχει σε αυτό τον τομέα.-σαν να μην υπάρχει καμιά οθόνη ανάμεσά μας ,σαν να είμαστε μια καρδιά και να βλεπόμαστε. Μου αρέσει πραγματικά να μοιράζομαι τη χαρά μου και τον ενθουσιασμό μου μαζί τους. Είναι πολύ διασκεδαστικό να παρακολουθώ τη σειρά μαζί τους. Δεν θα άλλαζα αυτή τη χαρά για τίποτα στον κόσμο . Ας τελειώσουμε την κουβέντα μας με μια πρόταση που βγαίνει μέσα από την καρδιά μου. ‘ Είστε το πιο όμορφο κομμάτι της δουλειάς μου. Είμαι ευτυχισμένη που σας έχω’.

FS—Και εγώ σας ευχαριστώ που δεχτήκατε να κάνετε αυτή τη συνέντευξη. Ελπίζω να συνεχίσετε να λάμπετε στις οθόνες μας για πολλά χρόνια ακόμα. Ο Θεός μαζί σας. Μακάρι η επιτυχία σας να κρατήσει για πάντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://karaparaaskgreek.forumgreek.com
 
Συνετευξη της Ilkin
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μάυρο Χρήμα και Έρωτας :: Ηθοποίοι της σειράς :: İlkin Tüfekçi Πελιν-
Μετάβαση σε: